Na filmu Mrtvej brouk (rež. Pavel Marek) je asi nejzajímavější, jak se některé věci nemění, jak totiž jistý druh myšlenkové i umělecké mdloby a prázdnoty vyznívá nakonec stejně, ať vzniká za tuhé normalizace, v jejím konci nebo nyní, v nerozvinutém kapitalismu. Takový film provází neustálý pocit, že podobné „vzorce“ chování předváděli již jiní mladí hrdinové, a vzápětí si vzpomeneme na různé ty Kamarády do deště a Discopříběhy s jejich schopností předvést pubertální křeč jako heroický konflikt. Samozřejmě, že se leccos změnilo, respektive „vyměnilo“, především sociální status postav: z kominických učňů a začínajících taxikářů se stali zevlouni kolem reklamních agentur, čekající na svou „příležitost“. A místo do továrních hal a mládežnických diskoklubů (v pozdějších verzích změněných na vekslácká bistra) to dnešní scenáristy táhne spíše do populárního prostředí blázince a meditativních čajoven. Jde však v obou případech o přesun z jedné rekvizity do druhé; tehdy nebo dnes, vždy šlo jen o vnější použití oněch prostředí či typů, jen o kostýmování chatrného „čehosi“, z čeho se měl ve filmu snad stát jakýsi generační pocit. Samozřejmě Soukupovy kýče oslovovaly jinou vrstvu diváků a dusaly jinými rytmy, s Mrtvým broukem však mají společné to základní: banální psychologii postav, předstírání konfliktu tam, kde jde ve skutečnosti o trapný produkt pózy, a nakonec nenáročnou žoviální sebelásku, s níž mladí lidé točí filmy o mladých lidech.

Bohnický Eden

O…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte