Jako blesk z čistého nebe působil před týdnem návrat Kofiho Annana z Bagdádu. Generální tajemník OSN tam se Saddámem Husajnem dohodl nedohodnutelné: Irák souhlasí se všemi rezolucemi OSN a inspektoři světové organizace budou mít přístup do prezidentských paláců. V této podobě byly alespoň publikovány hlavní body dokumentu, o němž má tento týden jednat Rada bezpečnosti OSN. Že by její nadcházející rezoluce vyřešila táhnoucí se konflikt v Perském zálivu? Že by skončila dlouholetá hra na kočku a na myš? Tak jednoduché to zřejmě nebude. Už proto, že z celé aliance z roku 1990 už snad jen Kuvajt nahlas upozorňuje na podstatu věci: jediný způsob, jak irácký problém vyřešit, je zbavit Saddáma Husajna moci. Co se týče nynější dohody, můžeme si položit dvě otázky. Co dohodu umožnilo? Čí to bylo vítězství?

Flotila, nebo diplomaté

V Radě bezpečnosti se už léta táhne spor o přístup k Bagdádu. Vynutit si plnění rezolucí OSN silou, jak to chtějí Spojené státy a Velká Británie, nebo jednáním, jak žádají Francie, Rusko a Čína? Obě strany tohoto názorového sporu mohou nyní tvrdit, že dohodu umožnil právě jejich recept. Američané mohou říkat, že Saddám couvl v bezvýchodné situaci při pohledu na jejich flotilu v Zálivu, aniž by musely vzlétnout rakety. Francouzi či Rusové mohou opáčit, že právě diplomacie na poslední chvíli ukázala válečníkům, jak na to.

Pravda bude nejspíše trochu jinde. Sám lídr republikánské většiny v americkém Senátu Trent Lott říká, že…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte