Jak se mají naši Romové v Calais? Bydlí stále ještě na těch několika čtverečních metrech mezi sprchami a záchody v prvním patře přístavního terminálu? Nebo už je francouzské imigrační a charitativní organizace ubytovaly v penzionech? A měli tam stromeček? A co kapr na Štědrý večer? Přinesli jim Francouzi dárky, a jaké? Nebo je dokonce někteří pozvali domů? A hlavně - zvykli si už naši Romové? Zvykli si alespoň tak, jako jsme banální skutečnosti, že se odsud opět emigruje, přivykli my?

Kdyby měl člověk soudit z českých médií posledních týdnů, musel by dospět k závěru, že případ s odchodem několika stovek českých Romů už skončil, je zdárně vyřešen, dokonce už ani není jisté, jak to vlastně tehdy bylo. Co když šlo jen o jakousi televizně vybuzenou mánii, které se chytlo pár cikánských naivků, kteří s vidinou „bezstarostného života“ nejprve zkoušejí štěstí v Kanadě či Británii, a pak když spadne klec, nastěhují se do odbavovací budovy v calaiském přístavu? Tehdy to byla několik dní obrazově nesporně vděčná událost: romské rodiny, úzkostlivě dbající o čistotu a pořádek, obsazují čekárnu a oznamují, že do České republiky se nehodlají vrátit, neboť se cítí perzekvováni, vystaveni různým stupňům diskriminace a ústrků. Televizní diváci se cítí zčásti dojati, zčásti jsou pobouřeni, někteří jsou třeba i rádi, že se tak alespoň trochu „eliminuje“ romský problém, postupně však přivykají, a když se situace nemění, je načase změnit téma. Kampaň skončila. Pro média je látka…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte