Budou české oběti nacismu konečně nějakou formou individuálně odškodněny? Zatím to nelze říci úplně s jistotou, ale rozhodující krok byl učiněn právě teď: 1. ledna vznikl Fond budoucnosti, jehož zřízení předpokládala česko-německá deklarace. Bude už česko-německé potýkání konečně zbaveno sporů a pocitů, že jde o vztah velkého bratra vůči malému? Lze říci s jistotou, že nikoliv. Názornou ukázku poskytlo samo dohadování o Fondu. Koneckonců nežijeme v ráji, ale v komplikované Evropě, kde každý hájí své zájmy. Proto zaráží i jiná věc: hodně se mluví o slabé podpoře občanů pro náš vstup do Severoatlantické aliance, o vládních kampaních na zvýšení této podpory, ale přitom se zapomíná na německý - politicky vlastně nejdůležitější - aspekt českého členství v NATO.

Fond na poslední chvíli

Co se týče obětí nacismu, je zádrhel jasný: Fond budoucnosti přímé individuální odškodnění vylučuje a připouští jen financování projektů, ale právě jedním z takových projektů mohou být peněžní dávky obětem. Někdo si snad pomyslí cosi o nažraném vlku a celé koze, ale - a to je hlavní věc - stále se tenčící skupina obětí nacismu by získala hmatatelnou a osobní satisfakci. Projekty bude ovšem schvalovat správní rada Fondu, a i když v ní rozhoduje většina, záleží na konkrétním složení rady.

Proč se vlastně o Fondu budoucnosti spekulovalo skoro celý prosinec? Příčinou byly dva problémy. Za prvé šlo o obsazení německých členů správní rady Fondu, jednání na německé straně…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte