Před parlamentním hlasováním o česko-německé deklaraci mohla vládní koalice uvažovat zhruba takto. Co je více? Schválit dokument bez úvodního prohlášení tak, jak leží, neboli - jak by řekl Václav Klaus - standardně, ale za cenu jen nepatrné většiny hlasů pro? Nebo se světu pochlubit reprezentativním souhlasem všech demokratických stran, ale zaplatit za to rozmělněním zásadového postoje vlády? Jako téměř vše v této zemi skončilo i hlasování o deklaraci kompromisem, přesněji řečeno ústupkem vlády: zákonodárci schválili uvozující větu, která velmi komplikovaně říká jen tolik, že Poslanecká sněmovna s deklarací souhlasí. Můžeme se tedy pochlubit téměř dvoutřetinovou parlamentní většinou pro (131 hlasů), obecný úvod na dokumentu nic věcně nezkazil, ale celá dlouhá tahanice zanechala nepříjemnou pachuť.

Lze formulovat dva závěry. Za prvé: deklarace je u nás mnohem více problémem česko-českým než česko-německým. Za druhé: dosud jsme se nezbavili obrazu „tvrdošíjného, vychytralého, nenapravitelného Čecha“, jak o něm před půl rokem hovořil Jiří Gruša (Respekt č. 39/96). Ještě máme co dohánět, abychom změnili svou pozici „z vyčkávací, nedůvěřivé a také ucukávavé a přikrčené v tu, která se chová rovně, ví, co chce, říká ano - ne jasným způsobem“.

V lovišti Miloše Zemana

Skutečnost, že deklarace je u nás především problémem česko-českým, je nesporná. Už proto,…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte