Nejhorší je lhostejnost

Zajímavý případ je popsán v článku Vem si hadr a jeď (Respekt č. 6/97), kdy tři jedenáctiletí chlapci museli přes hodinu vytírat podlahu v českolipském supermarketu poté, co si trochu zašprýmovali na účet šedesátileté zaměstnankyně. Případ je zajímavý především svým vyvrcholením: podáním trestního oznámení na prodavače pro trestný čin omezování osobní svobody.

Každý soudný člověk uzná, že omezovat osobní svobodu kohokoliv, byť dětí, se nemá a nesmí. Na druhou stranu čtenáře zarazí, že po celkem banální epizodě následuje tak rozsáhlé vyšetřování se zapojením policejní mašinerie a soudu. Citlivý pozorovatel vytuší, že v daném případě se něco „zaseklo“ a vede to k důsledkům, kterých mohou nakonec litovat obě strany konfliktu.

V dnešní době narůstá počet případů, kdy si děti a mladí lidé v důsledku nenaplněného volného času krátí svoji dlouhou chvíli „klukovinami“ podobného typu. Výchovu těchto dětí v takovém případě přebírá „ulice“. A na této „ulici“ záleží, kdo si jich všimne a jakým způsobem jim pomůže vytvořit si obraz o občanských svobodách, povinnostech, důsledcích jejich chování. A o to v našem případě vlastně jde. Šedesátiletá paní v obchodě si těchto tří chlapců všimla a věnovala jim svůj čas. Hlídat tři chlapce hodinu a půl a přitom je smysluplně úkolovat od ní byla vlastně oběť. Daleko jednodušší je dětí si nevšímat a nevěnovat jim…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte