Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Emoce k soudu nepatří

VRespektu č. 47/97 se vám povedlo pěkné kouzlo nechtěného. V článku o agentovi soucitu se Tomáš Klvaňa z USA rozhořčuje nad nízkým trestem pro Louise Woodwardovou, která se ani jednou nepřišla podívat do nemocnice, kde malý Matty několik dní bojoval o život, a uzavírá: „Je toto chování nevinného člověka?“ Ve stejném čísle ale o kus dál věnujete téměř celou stránku Albertu Camusovi a jeho Cizinci. Camusův Mersault přece končí na popravišti právě proto, že se nepokoušel působit na city soudců a davu. Podle Camuse každý, kdo nedostatečně pláče na pohřbu své matky, dostane špatný posudek a vystavuje se reálnému nebezpečí. Případ Woodwardové asi rozjitřil hodně citů, protože v MF Dnes je k němu další článek z Ameriky: „Veřejné mínění hlupáků“. Autor se zde zlobí na hloupý dav, kterému připadá 279 dní vězení málo. Z článku doslova cituji: „Louise Woodwardová vypadá jako slušné děvče a od začátku trvala na tom, že je nevinná.“ Tisk a jeho čtenáři mají zřejmě vytříbený cit pro spravedlnost, ale stejně se zdá, že by soudit měli hlavně soudci a že posuzován má být spíše trestný čin než osobnost pachatele.

Ctibor Husák, Praha

Posudky veřejně

S články kritizujícími objektivnost financování naší vědy se roztrhl pytel. Pan Petr Holub (Respekt č. 46/97

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.