Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Soud skončil - nezapomeňte

Dát soudní pardon stíhaným zločincům z doby komunismu se v české justici stalo téměř módním trendem. Soudci Vladimíru Vočkovi, který zastavil stíhání Lenárta a Jakeše, chyběly ve spisu jasné důkazy o vině, přesto si však neodpustil v rozsudku větu, že kdyby důkazy byly, stejně by byl žalovaný zločin velezrady promlčen. Ještě dál šla minulý týden soudkyně Ivana Podlipná, když osvobodila estébáka Josefa Kafku, který v osmdesátých letech mučil písničkáře a spisovatele Vlastu Třešňáka. Podlipná sice připustila, že se tak dělo, ale vše je prý dávno promlčeno. Oba soudci tak svým výkladem zákona říkají jedno: ať se příslušníci komunistické strany a její „ozbrojené pěsti“ v minulosti dopustili v podstatě čehokoliv, dnes už nemohou být souzeni, neboť je to většinou promlčeno. K čemu ale tedy potom zákon o protiprávnosti komunistického režimu?

Mezi právníky probíhá už několik let odborný spor, zda je možné podle protikomunistického zákona stíhat všechny trestné činy z doby totality, nebo jen ty, jejichž promlčecí lhůta uplynula až po schválení zákona v roce 1993. Ústavní soud přitom už skoro před čtyřmi roky rozhodl, že podle protikomunistického zákona je možno stíhat i případy de iure promlčené. Rozhodnutí Ústavního soudu, jež by mělo být pro soudy nižší instance závazné, je však přehlíženo. V justiční praxi zatím stále vítězí názor, že zločin z dob komunismu vlastně stíhat nelze. Soudci se ve své povýšenosti dál odvolávají na rozličný výklad věty o době promlčení a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.