Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Bestiář Soni Trocké-Sammlerové

Čerstvý, před půl rokem dopsaný román Jiřího Kratochvila se jmenuje v linii autorova příběhového kultu Nesmrtelný příběh. Kratochvil ho začal psát snad bezprostředně po dopsání románu Siamský příběh (Respekt č. 13/96), a není to jen pouhý bonmot na záložku, když o obou knihách autor píše, že „jsou jen nohavicemi téhož příběhu“. Vždyť už na konci Siamského příběhu jako by se zárodek dalšího příběhu teoreticky proklubával ve vypravěčově větě, že totiž uvažuje „…o možnosti vyslovit naši poválečnou historii hodně jiným způsobem, obrátit pořadí důležitosti a do popředí vystrčit soukromou, intimní historku jako šifru osudu našeho světa“. V této podobě to zní pravda poněkud proklamativně a mlhavě, ale čtenář naštěstí ví, že luštění oné „šifry“ neznamená u Kratochvila rozplétání nějakého abstraktního modelu „osudu našeho světa“. A naopak, že za označení „intimní historka“ je nutné dosadit slovo „příběh“, ovšem takový, který je vším jiným než prostým realistickým zřetězením příčin a následků. Zkrátka že mezi šifrou-modelem a historkou-příběhem je u Kratochvila napětí, jehož možnosti a významy jsou téměř nekonečné a vlastně nevyluštitelné. A že si úplnou dešifraci takový text - jako každá dobrá literatura - ani nežádá. I když pokoušet se o to lze ad infinitum.

Zvířecí milý

Jak je to tedy s tou intimní historkou u Nesmrtelného příběhu? Její protagonistkou a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.