Ať nakonec dopadnou tanečky kolem personálních změn v Klausově kabinetu jakkoliv, atmosféra, která je provází, zůstane ještě dlouho dokladem bídného stavu dnešní české politiky. Jakkoliv totiž mají všechny diskutované scénáře ministerských rošád odstartovaných odchodem Jana Rumla z postu ministra vnitra svou partajní logiku, rozumí jim jen několik zasvěcených. Řečeno s klasikem - politika se vzdaluje reálnému životu, mění se v čistou techniku mocenských šachů a strany už nezakrytě upřednostňují své vlastní zájmy nad zájmem státu.

V první řadě jsou tahanice kolem hledání nového ministra vnitra důkazem krize ODS. Jakákoliv strana, která ve svých řadách tak dlouho nemůže najít vhodnou osobu pro obsazení jednoho z nejdůležitějších vládních postů, totiž vlastně přestává plnit jednu ze svých základních funkcí: nefunguje jako „stroj“ na vyhledávání osobností, jejichž prostřednictvím může prosazovat své cíle. A skutečnost, že i členové nejužšího grémia ODS se teprve z televizních zpráv dozvěděli, že Ruml s vědomím premiéra už konzultuje u prezidenta možnost, že by jej nahradil Jindřich Vodička, jehož má pro změnu vystřídat „někdo z poslanců“, je pak v této souvislosti pikantní i smutná zároveň. V takto pohnojené půdě je už každopádně možné ledacos: počínaje nominací zcela neznámého plzeňského advokáta Ludvíka Rösche až po absurdní výstup poslance Igora Němce, který najednou bez jakékoliv konzultace začal v tisku prohlašovat, že tím nejlepším ministrem by byl jeho…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte