Po skončení Pražského divadelního festivalu německého jazyka poskytli jeho organizátoři prohlášení objasňující dosud utajované příčiny konfliktu mezi členy festivalového výboru, které vážně ohrozily existenci festivalu. Přestože celá záležitost bude jistě mnohem komplikovanější a možná i delikátnější, domácí novinářská obec papouškuje memorandum Pavla Kohouta, které u této příležitosti dal tisku k dispozici. Údajní viníci sporu - kulturní nadace Deutsches Bank, která festival dvakrát zaplatila - jsou podle návodu označeni a patřičně pokáráni. Lze žasnout nad jistotou, s jakou se domácí novináři v problému orientují a troufají si jej rozšifrovat. Na festivalu tak ulpělo podivné ódium a ventilování osobních animozit se podle českého vzoru tentokrát dostalo až na mezinárodní nebo, chcete-li, česko-německé fórum.

Komentáře si spíš zaslouží zhodnocení festivalu, který byl rozhodně úspěšný a nabídl zajímavý pohled na dramaturgicko-inscenační snažení našich sousedů bez ohledu na dílčí výhrady. Výběr se oproti loňsku více soustředil na hry dosud v tuzemsku neuvedené, ať už to byly žhavé novinky nebo texty, které do Čech zatím nedorazily. Šlo tedy logicky o inscenace experimentálnějšího charakteru a není bez zajímavosti, že téměř polovina, nepočítáme-li scénické čtení, byla monodramata. Tento žánr, zdá se, není v Německu okrajovou záležitostí, naopak se jednalo o zcela regulérní inscenace s někdy až naddimenzovanou scénografií. Německý divák prý navštěvuje dvouhodinové…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte