Jako parodie Woodyho Allena na laciné špionážní filmy. Fiasko stejného kalibru, jako byly výbušné doutníky CIA pro Castra. Netanjahu musí vysvětlovat, proč uzavřel dohodu se sponzory pumových atentátů na izraelské civilisty. Tyto věty přinášel světový a izraelský tisk první říjnový týden. Oč šlo?

Jak omezit škody

Konec dobrý, všechno dobré, říká staré úsloví. Jenže pro akci izraelské tajné služby Mosad z konce září to zdaleka neplatí. Jen ve zkratce. Dva agenti Mosadu s falešnými kanadskými pasy se v jordánském Ammánu pokusili zabít předáka Hamasu Chálida Mašala. Navíc se nechali chytit a na svobodu se dostali až výměnou za šejka Ahmada Jasína, zakladatele Hamasu, který si v Izraeli kroutil doživotní trest, a několik desítek dalších vězňů. Z izraelského pohledu je tedy konec dobrý jen v tom smyslu, že oba agenti už jsou doma. Jinak je všechno špatně: Mosad s pověstí jedné z nejlepších tajných služeb na světě utržil těžký šrám. Poškodily se vztahy Izraele s Jordánskem, jednou z mála arabských zemí, s níž Jeruzalém navázal dobré styky, a s Kanadou. A slušné zemětřesení prožila izraelská vnitropolitická scéna: je známo, že o významných akcích tajných služeb spolurozhoduje - ne-li sám rozhoduje - premiér Benjamin (Bibi) Netanjahu. Není proto divu, že zpackaná „akce Mašal“ stále zaměstnává izraelská média.

Izraelci teď analyzují několik otázek. Jaké škody akce Mosadu způsobila a jak omezit jejich negativní dopady? Jak funguje rozhodovací proces…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte