Dva roky to vypadalo skoro jako zázrak. Třicet romských capartů se každý den ráno těšilo do školky, jejíž absolventi pak navzdory zavedenému tuzemskému zvyku neputovali okamžitě do lavic zvláštní školy. Výsledky celosvětového projektu „Začít spolu“, za nímž stojí Sorosova nadace Open Society Fund, si v Rokycanech chválí všichni: radnice, školský úřad i samotní Romové. A shodně tvrdí, že chtějí ve společném díle pokračovat. Od letošního prvního září ovšem třída ve školce v Čechově ulici osiřela a romské děti zůstaly doma u rodičů. Kdo za to může? Na tom se aktéři rokycanského příběhu nemohou shodnout.

Připraven na kulturní šok

Projekt „Začít spolu“ probíhá současně ve více než dvaceti zemích světa (např. v USA, ale i ve většině postkomunistických zemí) a jeho smyslem je, aby děti dokázaly poznávat a chápat odlišnosti a - vznosně řečeno - přivykaly tak multikulturní společnosti. V českých podmínkách šlo tedy v první fázi o to, aby cikáňata přivykla světu bílých: romským dětem byly v normální, státní školce k ruce dvě romské asistentky, které jim v jejich rodném jazyce vysvětlily to, co samy nedokázaly na první pokus pochopit z výkladu bílé tety-učitelky. Na práci asistentek navíc dohlížela romská koordinátorka, která byla v neustálém styku s rodiči. „Byla to příprava na moment, kdy romské dítě vstoupí do školy a zažívá silný kulturní šok,“ vysvětluje mluvčí rokycanských Romů Ondřej Giňa. Na základě týdenních plánů se děti vždy věnovaly jednomu…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte