Když parlament v březnu odhlasoval, že se o cenách za lékařské služby budou každého čtvrt roku mezi sebou dohadovat profesní spolky a pojišťovny, pokusil se tím zregulovat dosud neřízené spory ve zdravotnictví. Hádky se dnes sice konají pravidelně koncem každého čtvrtletí, jejich protagonisty jsou ale navíc kromě doktorů a pojišťoven i státní úředníci a politické strany. Vznikla tak vlastně jakási alternativní politická scéna: každý z účastníků si zde složitými manévry posiluje moc, uzavírá a ve vhodnou chvíli ruší krátkodobá spojenectví. Všichni aktéři - a věřme, že upřímně - se ohánějí prospěchem pacientů. O co ale proboha vlastně jde, když se hádají o kapitační platbu, paušál podle minulého pololetí nebo zachování výkonového systému plateb u ambulantních specialistů? Problém lze naštěstí zjednodušit. Lékaři, pojišťováci, úředníci i politici se zkrátka hádají o to, kdo bude mít větší vliv na přerozdělení bezmála st miliard korun, které se letos vyberou na zdravotním pojistném.

Koalice proti Stráskému

Po porážce vzpoury doktora Ratha počátkem minulého roku se zdravotnická scéna načas uklidnila a o všem důležitém rozhodoval triumvirát ministra Jana Stráského, předsedy České lékařské komory Bohuslava Svobody a ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Němce. Bylo to jednoduché: doktoři s mlčenlivou podporou VZP tlačili ministerstvo, aby jim poskytlo víc dotací, a Stráský čas od času přinesl z vlády nějakou miliardu navíc.

Po…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte