Podle více než rok starých předpokladů vlády by měl od listopadu letošního roku začít fungovat Státní informační systém (SIS). V praxi má jít o propojení jednotlivých databází (registrů) státní správy tak, aby informace vložené na jednom úřadě byly jinému úřadu dostupné, aniž by je musel opět vymáhat na občanech. Systém má tedy zajistit, abychom nemuseli neustále vyplňovat hory specializovaných dotazníků. O projektu se mluví už šest let a vloni v listopadu byl pro jeho realizaci dokonce zřízen speciální Úřad pro státní informační systém (ÚSIS). V jeho čele stojí poslanec za ODS Igor Němec a úřad již spotřeboval přes sto milionů korun. Přesto je spuštění státního informačního systému stále v nedohlednu.

Šest let řečí

Před vznikem Němcova úřadu měl SIS na starosti ministr Karel Dyba na ministerstvu hospodářství. Bez většího viditelného výsledku. Po zrušení ministerstva hospodářství se vláda rozhodla pověřit vypracováním projektu bývalého ministra Igora Němce, jenž je původním povoláním matematik-analytik. Vloni v listopadu však parlamentem neprošel návrh zákona o působnosti úřadu, takže došlo k paradoxní situaci: Němec stojí v čele úřadu, který nemá zákonné zadání své práce, a nemůže tudíž ani donutit ministerstva ke spolupráci. Přesto z rozpočtu utrácí pouze na budování svého úřadu nemalé částky.

V roce 1996 utratil zbytek peněz určených původně na SIS na ministerstvu hospodářství, celkem 70,3 milionu korun. V letošním roce dostal Němcův…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte