Tisk má zkoumat a kritizovat, nikoliv vyvolávat nenávist či zlobu - ty nedávají prostor svobodnému vyjádření myšlenek.

José Martí

12. srpna kolem deváté hodiny ranní vnikli agenti tajné policie do havanského bytu Raúla Rivera, známého kubánského disidenta a zakladatele i ředitele nezávislé tiskové agentury Cuba Press. Po zatčení následovala důkladná domovní prohlídka, při níž policie odnesla řadu knih, bezdrátový telefon, psací stroj, veškeré archivy, ale i osobní dokumenty, které nijak nesouvisejí s Riverovou činností novináře. Rivero byl bez udání důvodu na čtyři dny odvezen do vily Marista, sídla státní bezpečnosti. Zpráva o zatčení prominentního představitele kubánské opozice obletěla svět.

„Zničit úspěchy Kuby“

Raúl Rivero je jedním ze zhruba pětaosmdesáti odpůrců režimu, studentských aktivistů a novinářů, zatčených na Kubě za poslední čtyři měsíce. Vlna zatýkání se nyní zaměřuje právě na skupinu nezávislých publicistů, pro něž jsou státem ovládaná média uzavřená a jejichž jedinou možností, jak zveřejnit vlastní práci, jsou zahraniční tiskové agentury a rozhlasové stanice, nejčastěji Radio Martí Hlasu Ameriky, Miami Herald, ale i řada španělských periodik. Zatčení jsou mnohdy krátkodobá a policie se během nich snaží přimět zadrženého k zastavení „podvratné činnosti“, případně k opuštění ostrova. Nezřídka však hrozí „oponentům režimu“, jak jsou stále častěji na Kubě označováni i tito novináři, dlouhá léta vězení.…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte