Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

V obklíčení byrokratů

„Už to proboha stačí!“ Zoufalý výkřik nad stále rostoucím počtem úředníků a byrokratizací veřejného života se musí vydrat z úst každému, kdo si uvědomí, jak daleko už jsme po této cestě v Čechách a na Moravě došli. Počet státních úředníků se tady v posledních osmi letech zdvojnásobil a jejich mzdy nás měsíčně přijdou na dvě miliardy korun. Možná právě proto, aby se ta armáda lidí měla čím zabývat, jsou tiskopisy tak nepřehledné a vyřizování na úřadech trvá měsíce i celé roky. Bude však ještě hůř: komise Evropské unie minulý měsíc upozornila, že v porovnání se Západem je na našich ministerstvech úředníků málo. A počátkem léta navíc oznámila ministryně spravedlnosti Parkanová, že hodlá v rámci připravované správní reformy ustavit třináct nových krajských úřadů.

Houstnoucí byrokratické obklíčení současně v občanech vyvolává obrannou reakci: nostalgicky se vzpomíná na staré zlaté časy z konce minulého století, kdy v českých zemích žilo jen o dva miliony lidí méně než dnes, ale počet úředníků byl desetkrát nižší. V každém okrese zvládli agendu maximálně s třiceti byrokraty a celému Rakousku stačilo jen sedm ministrů. Jak jsme se vlastně z té idylky dostali až do situace, kdy si bez razítek a nejrůznějších „evidencí“ už málem život ani nejde představit? A existuje vůbec cesta k záchraně?

Kolečka má, a vůz to není

Miroslav Cach z Proseče si chtěl postavit kůlnu na nářadí v lese, který dostal zpátky v restitucích. Předem věděl, že to nebude…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.