Velmi diskrétní maďarsko-slovenské rozhovory o smírném konci sporu o vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros probíhají už přes rok. Nyní vše nasvědčuje tomu, že zcela zkrachovaly. Přitom je velmi nejisté, že by v celé záležitosti mohlo učinit zlom rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru v Haagu: ten už za měsíc začne zkoumat, zda je stížnost, kterou k němu obě země podaly v roce 1993, odůvodněná.

Jako čtenáři novin

Maďarsko se stavby vodního díla Gabčíkovo-Nagymaros vzdalo v roce 1989. Rok nato se Slovensko jednostranně rozhodlo přehradu v Gabčíkově dokončit. Tyto kroky se staly - vedle problému omezování národnostních práv maďarské menšiny na Slovensku - hlavním důvodem napětí, jež mezi oběma zeměmi v posledních letech vládne. Proto je také pochopitelný zájem, který provázel práci zvláštní maďarsko-slovenské vyjednávací skupiny, ustavené před rokem z iniciativy rakouské diplomacie.

Tento zájem byl ještě umocněn dlouhým utajováním (až do loňského podzimu) celé akce před veřejností a také nevšedním způsobem volby vyjednavačů. Mezi ně se totiž na maďarské i slovenské straně dostaly výlučně osoby, které dosud nebyly se sporem o přehradu nijak spojeny a jejichž vědomosti o této problematice navíc z principu neměly převyšovat, jak se vyjádřil vedoucí maďarské delegace Gábor Göbölyös, „úroveň průměrného čtenáře novin“. Krom toho měli účastníci jednání povinnost průběžně a osobně zpravovat o jeho průběhu premiéra své země.

Opět je řeč o hrázi…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte