Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Věčná mysl lidstva

Mezi intelektuály, kteří hluboce ovlivnili myšlení 20. století (jakými jen ve Francii byli Raymond Aron, Jean-Paul Sartre, André Malraux, Georges Dumézil, Michel Foucault, Roland Barthes a další), patří Claude Lévi-Strauss (*1908) k posledním žijícím. Lévi-Straussova hvězda začala stoupat od západního horizontu: rozhodující podněty pro svou badatelskou činnost získal v Novém světě. V roce 1934 mu nabídl vedoucí jeho diplomové práce, který věděl o jeho etnologických zájmech, místo sociologa na univerzitě v Sao Paulu. První prázdniny strávil ve vzdáleném Matto Grosso a pobyt mezi domorodými Kaďuveji a Borory, popsaný později ve slavné knize Smutné tropy, se stal jeho etnologickým křestem. Díky článku o Bororech se sblížil s amerikanisty a v roce 1938 se vrací do Brazílie jako vedoucí čtyřčlenné etnografické výpravy, která mířila opět na západ Brazílie, kamsi mezi řeky Cuiaba a Rio Madeira. Lévi-Strauss se dostává mezi Ňambikváry, kde se poprvé střetává se společností na samém prahu vývoje k lidskému společenství. Po deseti letech se k tomuto tématu vrátil vydáním práce o rodinném a sociálním životě těchto vymírajících Indiánů.

Gramatika myšlení

Lévi-Strauss měl to štěstí, že ještě zažil bororské obřady v brazilském vnitrozemí a denně se mohl obdivovat nahé kráse mladých manželek ňambikvárského náčelníka. Jeho metoda zkoumání, kterou nazval strukturalismus, se zrodila v Paříži na křižovatce Réaumurovy ulice a Sevastopolského bulváru. Zde nakupoval…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.