Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Závan třetího světa

Albánie je dnes zkumavkou pro světové politology i politiky. Jak z naprostého chaosu vytvořit alespoň jakž takž fungující organismus? Po zimních nepokojích v zemi a dubnovém zásahu mezinárodních jednotek se všichni soustředili na volby. Ty se staly samospasitelným sloganem, který měl Albánii vyvést z krize. Předminulou neděli, pouhé dva měsíce po vylodění cizích vojáků, skutečně proběhly. Ale přinesly vyjasnění poměrů či náznak změny k lepšímu? Při pohledu na agenturní zprávy a záběry v televizi je na místě skepse.

Pod hlavněmi samopalů

Vezměme si MF Dnes z minulého týdne. V pondělí cituje nedělní slova Franze Vranitzkého, zmocněnce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a hlavního garanta voleb: „Práce je hotova, volby mohou proběhnout.“ V úterý se ale na titulní straně dočteme, že volby „provázelo několik incidentů, při nichž zahynuli čtyři lidé včetně člena volební komise“. Nicméně na straně 7 téhož vydání stojí, že „volby probíhaly podle hodnocení mezinárodních pozorovatelů poměrně regulérně“. Hned ve středu je vše jinak: „Mezinárodní pozorovatelé váhají, zda mají považovat hlasování za zcela regulérní, a situace v zemi je napjatá.“ Ale o několik řádků níže Franz Vranitzky volby vítá jako „první krok k normalizaci v této chaotické balkánské republice“. MF Dnes nedělá ze čtenářů hlupáky, jen reprodukuje nejistotu a protichůdné výroky kompetentních lidí.

Soudný člověk se zdráhá věřit, že v zemi, jejíž značnou část ovládají nikým…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.