Po roce 1990 začala do ideologicky uvolněného prostoru České republiky proudit řada alternativních myšlenkových vln od Moonovy církve sjednocení až po šamanismus. Vzdělaný tuzemec již leckdy na dálku rozezná podle visaček se jménem a amerického přízvuku importované mormony od domestikovaných Svědků Jehovových. Většina těchto alternativních proudů bez ohledu na naše sympatie či antipatie u nás už zůstane, bude se dál vyvíjet a ovlivňovat budoucnost. Nové nauky, kulty a techniky často přicházejí v balení, které je komerční a naivní zároveň, a jejich propagátory jsou altruističtí věřící i obchodníci s duchovnem.

Alternativní směry mívají jeden společný rys - reagují na nějaký dobře známý neduh současné evropské civilizace. Odosobněné lékařství a nemocnice pojaté jako továrny na zdraví přivádějí část pacientů k lidem bez lékařského titulu, kteří však mají čas si s nimi popovídat a vcítit se do jejich situace. Hlubinná ekologie je do značné míry reakcí na přezíravý nezájem o životní prostředí. Východní církve a kulty prospívají i přičiněním oficiálních církví, jejichž strukturu vnímá část mládeže jako nepružnou a nezajímavou. Degradace krajiny a neuspořádaná urbanizace pak vede k nečekanému rozšíření prastaré čínské nauky feng-šui.

Feng-šui v čínštině znamená „vítr a voda“. Podle Číňanů se nejedná jenom o umění správně postavit dům či město, ale také najít své místo ve světě. Jde jim o rovnováhu, o harmonii mezi místem vnitřním a místem vnějším. V evropské tradici…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte