Nic nevyvolá větší důvěru čtenáře než řečnická otázka, která se objevila v komentáři pana šéfredaktora Vladimíra Mlynáře nazvaném Tunel Ivana Kočárníka (Respekt č. 27/97) a jež zní: Jaká jsou stručná fakta?

A po otázce už solí autor jeden „fakt“ za druhým, leč většina z nich má k faktům daleko. Podle autora loni v létě zkrachovala Kreditní banka Plzeň, její ztráta se odhadovala na 11 až 14 miliard korun. ČNB odmítla tolik dodat, proto se na úhradě měli podílet akcionáři této banky, a z tohoto titulu především Česká pojišťovna. Jenže tu majetkově ovládal stát, a protože ten taky neměl dost peněz, byla Česká pojišťovna za mé aktivní podpory prodána skupině PPF. Ta slíbila, že banku zachrání a zaplatí její dluhy. Banka přesto zkrachovala, ale její ztráta činí jen 4 miliardy, nicméně ČP je ovládána PPF.

Jaká jsou fakta skutečně? Česká státní pojišťovna se privatizovala podle privatizačního projektu české vlády v roce 1992 tak, že se změnila na akciovou společnost, přičemž zhruba 27 % zůstalo v rukou státu (FNM) a po 10 % přešlo do rukou pěti bank (jedna z nich - ČSOB - získala 14 %). Od této chvíle, tedy od května 1992, Českou pojišťovnu stát majetkově neovládal. S výjimkou nepatrného podílu zaměstnaneckých akcií jsou akcie České pojišťovny veřejně obchodovatelné.

Loni v létě jsem tudíž prodej ČP „aktivně podporovat“ nemohl. Pokud je mi známo (a je to známo z českého tisku i…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte