Kde se stala chyba

K článku Kde se stala chyba (Respekt č. 26/97) bych rád připojil jakousi svou antitezi. Píšete, že „základní idea kuponové privatizace - tedy rozdat kdysi ‚znárodněný‘ majetek lidem v loterii - byla kolosální“. Podle mého názoru to však byl kolosální omyl. Potvrzujete to ostatně i vy sami v další větě svého článku, že „operace nepřinesla v mnoha ohledech zdaleka takové výsledky, jaké její autoři očekávali“. V dalším odstavci píšete, že „takový vývoj pochopitelně v roce 1991 nikdo nepředvídal. Kritizovány byly pouze tři věci…“ Ve skutečnosti ale byly vzneseny velmi zásadní námitky, odlišné od těch vašich tří, které je zde možno stručně shrnout: hlavním problémem nebylo úplné znárodnění národního hospodářství, ale úplně rozrušená přirozená hierarchie lidí ve společnosti a jejich morálka, a dále to, že kuponová privatizace nijak nemobilizuje lidi v žádoucím směru k pracovní aktivitě, nýbrž v podstatě rozvíjí socialistický „trend“ dostat se bez práce a zadarmo k penězům. Proto jsem i já očekával, že místo skutečných podnikatelů přinese vlnu obratných spekulantů a skandály.

Největším neštěstím reformy bylo, že ji navrhli a realizovali, či spíše se pokoušeli realizovat, kancelářští ekonomové, papíroví tygři, nemající v podstatě žádné zkušenosti či znalosti, jak to vlastně v podnicích vypadá. To, co bylo třeba, bylo sestavit - jak se dnes říká -…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte