Tiše a bez zbytečného rozruchu se v polovině června popral majitel plzeňské Škodovky Lubomír Soudek se šéfem Chemapolu Václavem Junkem. Nešlo přitom o nic menšího než o to, kdo bude mít v příštích deseti letech vliv na rozdělování sto padesáti miliard korun armádních investic. Výsledek zápasu nepotěšil vládu ani parlament: vyhrál Chemapol. Do intimní blízkosti problémů souvisejících s naším vstupem do NATO se tak dostala firma vedená bývalým spolupracovníkem komunistické rozvědky. Ironií osudu navíc o Junkově vítězství rozhodli svým hlasem zástupci dvanácti společností patřících státu a zřizovaných ministerstvem obrany.

Dvě asociace

Podle poslední verze akvizičního plánu chce vláda investovat do přezbrojení našeho vojska během příštích deseti let zhruba sto padesát miliard korun - i když není příliš zřejmé, že na všechno bude mít. Z tohoto koláče si pochopitelně české zbrojovky a obchodní společnosti chtějí ukrojit co největší část, a to přináší obrovský konkurenční boj. Ve státech NATO je běžné, že o věcech vyzbrojení armád nejednají ministři obrany nebo zástupci bruselské centrály s jednotlivými zbrojovkami, ale vždy s nějakou organizací, která je sdružuje dohromady a zastupuje jejich zájmy. Tyto instituce vládnoucí penězi a informacemi mají přirozeně obrovský vliv. Svým způsobem například určují, jak budou armády v budoucnu vypadat a kdo je do té podoby vybaví. V souboji Soudka s Junkem šlo právě o českou variantu takové vlivové společnosti.

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte