Aféra „spících kont“ běží už druhým rokem. Zprvu se zdálo, že jde o vnitřní problém Švýcarska, respektive o vztah tamních bank k mezinárodním židovským organizacím. Jenže brzy se do věci vložila komise amerického Senátu a poté se ukázalo, že s transfery zlata a peněz nacistů i jejich obětí měly co do činění i další země. Ze „spícího“ majetku obětí nacismu, z kont, která po válce ztratila majitele nebo jejichž majitel se prostě „nenašel“, se stal v podstatě civilizační problém (Respekt č. 40/96,č. 6/97). Pod tímto tlakem se začala měnit i situace v samotném Švýcarsku. Nadace solidarity, jejíž vznik nyní ohlásila švýcarská vláda, vybízí k určité bilanci.

Musíme to vyhrát

Ještě nikdy nebylo Švýcarsko tak osamělé. Země, která neměla nepřátele a nezažila války, která oddaně sloužila každému, kdo měl peníze a moc, se náhle ocitla trapně opuštěná, bez jediného přítele, v palbě morální kritiky.

Masová hluchota a slepota Švýcarů jdou tak daleko, že občané „nejstarší demokracie na světě“ se nestydí veřejně vystupovat jako nepokrytí rasisté, neboť vládní činitelé tomu dávají zelenou. Vláda stojí za bankami, zadržujícími už půlstoletí majetek nacistických obětí, mezi nimi i těch, které jiná švýcarská vláda po desetitisících vědomě posílala do náruče gestapa. Lid stojí za vládou, a…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte