Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Revoluce v Mateřídoušce

Když se v časopise Mateřídouška začátkem ledna objevil leták Dětského krizového centra vysvětlující dětem obrázkovou formou, co je týrání, ukázala ho šéfredaktorka časopisu svému čtyřletému vnukovi. Chlapec pak letáček odnesl do školky, kde ho s ostatními dlouze probírali. Jejich závěr vyvolal v učitelce mateřské školky nevěřící úsměv: děti se totiž nad komiksem shodly, že jejich rodiče je všechny do jednoho týrají.

Liberál na nočníku

Do dětského krizového centra v Praze se ročně dovolá kolem šesti tisíc dětí, které si buďto myslí, že jsou týrané, nebo jsou skutečně surově bité, pohlavně zneužívané či zanedbávané. Na letáku z Mateřídoušky se dočteme, že takových dětí je u nás ve skutečnosti dvě stě tisíc. „To je nesmysl, asi došlo k tiskové chybě,“ říká na to psycholožka krizového centra Jana Procházková. „Přesná evidence sice neexistuje, ale to číslo se odhaduje asi na dvacet tisíc.“ Důležitější než nadsazený počet je ovšem jiná informace, kterou leták dětem předává. Pod nadpisem „Co je týrání?“ se totiž česká drobotina mimo jiné dozví, že rodiče nesmějí děti ani bít, ani si jich nevšímat, ani jim nenaslouchat, ale dokonce ani je „nutit k dotyku“ (což je ilustrováno tatínkem vedoucím vzpouzejícího se synka za ruku). Jestliže maminka a tatínek něco z toho dělají, pak nezbývá než vytočit číslo na zadní straně a svěřit se odborníkům z krizového centra. Ačkoli se kvůli letáku zatím nikdo neozval, důvodů by děti měly víc než dost: podle dostupných…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.