Pověst téhle kapely, která se na české scéně mihla jen nakrátko, se rozšířila rychlostí i metodou tamtamů: od člověka k člověku, bez účasti velkých médií. Syrový demosnímek neznámé slovenské skupiny Tornádo Lue vydala před třemi roky (dnes už neexistující) bratislavská nekomerční firma Zoon Records. Nadšení několika publicistů pomohlo odstartovat zájem o obtížně popsatelnou kapelu. Pražské koncerty byly provázeny téměř kultovním ohlasem, druhé vydání alba už proběhlo v licenci brněnské značky Indies. Nyní, kdy ve vydavatelství Rachot vychází druhé album Vlky, už zase Tornádo Lue není naživo k dispozici: o jednom z členů kapely, kytaristovi a skladateli Dušanu Palkovi, se už pár měsíců víceméně nic neví. Údajně se toulá kdesi ve světě.

Space osobního jazyka

I ti, kteří o Tornádu Lue jen něco zaslechli, vědí: to je ta slovenská kapela, která zpívá česky. Zpěvačka Jana Tothová, bezesporu hlavní magnet skupiny, se k češtině dostala přes Zábranovy překlady americké básnířky Sylvie Plathové: právě ony tvoří textovou páteř eponymního albového debutu Tornáda. V novějším repertoáru zase figurují hravě libozvučné texty, které snad žádného našince nikdy nenapadlo zhudebnit: rané miniatury Bohumila Hrabala z knihy Poupata.Vlastní texty svědčí o tom, že na Tóthové ulpělo leccos právě z Plathové. Jakýsi soukromý zápisník, samomluva promítnutá do textů, kolísá od nekorigovaného civilního vyjadřování k vytříbeným obrazům. Jednou jsou pro ni černé brýle "ďáblovy…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte