Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Kočárem do Munic

Nejznámější jihočeský bezdomovec, šedesátiletá Marie Svobodná, bydlí spolu se svými sedmi psy v přístřešku na popelnice na jednom z českobudějovických sídlišť. Proslulost paní Svobodné nezpůsobila ani tak skutečnost, že pod širým nebem přežila dvě poslední zimy, jako spíš fakt, že jí patří polovina největšího statku v nedalekých Municích. Restituce milionového majetku ji však nijak nevzrušuje. Na statku se už usadil její bratr a ona s ním nemá chuť o majetku jednat. „I když jsem si nikdy nemyslela, že takhle budu žít, jsou pro mě teď důležité dvě věci - být se svými psy a nemuset se s nikým dohadovat.“

Až do začátku devadesátých let žila Marie Svobodná v jednopokojovém bytě poblíž Budějovic, před třemi lety ji však nový majitel domu bez náhrady vyhodil. Známí sice radili, ať si to nenechá líbit a obrátí se na soud, ona však rezignovala. Opustila i místo skladnice v Agrozetu a odešla do budějovických ulic. S sebou si vzala jen oblečení, starý dětský kočárek a psa.

Usadila se na kraji jednoho z místních sídlišť mezi garážemi v narychlo postaveném příbytku: na zem si položila vyhozené lino a koberce, kolem nich rozestavěla kartony. „Nemyslete si, kartony hodně hřejou,“ vysvětluje svůj recept na loňskou rekordně dlouhou zimu. Hlavní obranou proti nočnímu chladu se však stala práce. „Ještě ve skladu jsme si s ženskými říkaly, že v důchodu budeme chodit sbírat sběr,“ vzpomíná paní Marie. „Nevěřili byste, co je všude vyhozenýho papíru.“ O penzi, na kterou má už tři…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.