Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Jak nesplnit koaliční smlouvu

Při schvalování nového zákona o důchodovém pojištění se loni v červnu sešel premiér Klaus se svým místopředsedou Kalvodou. Premiér tehdy jménem ODS uzavřel s ODA obchod: za to, že aliance v parlamentu podpoří návrh důchodové reformy, vznikne do roka ve státním rozpočtu zvláštní účet pro důchodové pojištění. Tím se zajistí, aby peníze z pojištění vláda nepoužila jinde. Dohodu stvrdili politici písemně. ODA sice pro zákon hlasovala, ale dnes, po více než půl roce, je jasné, že se druhá část dohody nenaplní. Václav Klaus ani ministři Kočárník s Vodičkou si ze svých slibů a podpisů pod dokumentem těžkou hlavu nedělají, podobně mlčí i ODA.Podle rozhodnutí parlamentu z loňského června je důchodové pojištění skutečně odváděno do samostatného fondu uvnitř rozpočtu. Vláda již sice nemůže s penězi zcela libovolně nakládat, fakticky se ale příliš nezměnilo. Definitivně musí penzijní fond od rozpočtu rozdělit speciální prováděcí zákon. Dokud ho parlament nepřijme, záleží jen na rozhodnutí příští vlády, jestli předpokládaný přebytek převede do státních aktiv, anebo rozpustí při zvyšování důchodů. Teprve úplné oddělení fondu od státního rozpočtu by v oboru důchodového pojištění umožnilo přechod na fondový systém a s tím spojenou kapitalizaci přebytků, nebo dokonce případnou privatizaci. Změna by tedy znamenala pro příští důchodce, kteří jsou zároveň dnešními plátci sociálního pojištění, že jejich penze nebudou tolik závislé na výkyvech státních příjmů.Právě dohodu o přijetí jednoho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.