Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Rozkradená spravedlnost

Demokracie teoreticky znamená, že zvolení lidé vládnou národu. Avšak nikde na světě tomu tak fakticky není. Univerzální třída byrokratů, jmenovitě státních úředníků, kteří de facto nikdy nenesou odpovědnost za svá rozhodnutí, ve skutečnosti vládne národům a lidem. Platonova odpověď na otázku, „kdo by měl vládnout“ a střežit demokratickou svrchovanost lidu, zní „vládnout by měli ti nejlepší“. Jde ovšem o morální odpověď, která vždy neodpovídá politické realitě. Podle Karla R. Poppera existují pouze dvě státní formy: státy, v nichž lze odstranit vládu na základě voleb, aniž by byla prolita krev, a státy, kde je to nemožné. V prvním případě jde obvykle o demokracii, zatímco v druhém o tyranii či diktaturu. Je proto nesprávné ptát se, jak tomu bylo od časů Platona až k Marxovi, „kdo by měl vládnout“. Zda prostí lidé, nebo intelektuálové, dělníci, nebo kapitalisté, většina, nebo menšina, levice, či pravice. Důležité je, že jakákoli vláda může být odstraněna kdykoli, nejsou-li s ní národ a jeho svrchovaní občané spokojeni. Každá vláda, která chce zůstat u moci a je si vědoma toho, že může být kdykoli odstraněna, je pak totiž velmi silně motivována, aby uspokojila většinu občanů.

Etický stát

Dnes existuje všeobecná shoda v tom, že liberální demokracie je nejrozumnější státní uspořádání, v němž je rozumná chamtivost a racionální uznání jednotlivce ve společnosti nejvíce naplňováno. Uznání a touha po ekonomickém blahobytu byly rovněž rozhodujícími…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte