Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mladí hofráti, staří revoltéři

Podzimní filmové premiéry umožnily spojit nespojitelné a konfrontovat dva filmy jako dva odlišné přístupy ke světu a tvorbě. Je to „náhodné setkání“ (v něž věřili surrealisté), ale proč si jím neposloužit?

Šeptej čili neotravuj

Film debutanta Davida Ondříčka (nar. 1969) Šeptej lze považovat za tak zvanou „generační záležitost“, což znamená, že je to film o mladých, pro mladé, a dokonce i mladými natočený. Můžeme si snad dovolit použít snímek i jako sociologickou informaci (konkretizaci), když ta bude navíc pro mnohé diváky z filmu tím nejzajímavějším a nabízejícím nejvíc příležitostí k rozjímání. Lze totiž předpokládat, že mladí, vyrábějí-li o sobě film, se vyznají a že i jejich film bude zobrazovat realitu určitých lépe situovaných kruhů velkoměstské mládeže (typické je, že v Ondříčkově filmu se materiální stránkou života nikdo nezabývá).Postavy z Ondříčkova filmu žijí sice pospolitým způsobem - mají k užívání dokonce rozsáhlý kvartýr - ale je to spíš shlukování z instinktu a nudy, protože tito mladí jsou všechno jiné než kolektivisté; každý si naopak vytváří kolem sebe cosi jako mentální kuklu, pěstuje se tu uzavřenost a nepřístupnost, každá komunikace je jakýmsi verbálním i nonverbálním duelem. Člověka jen o něco staršího a nostalgicky vzpomínajícího na ideály punkového mládí napadá, že je to svět velmi přísný, skoro asketický, v němž vládnou překvapivě až jaksi konzervativní konvence. Nezná se tu cena bezelstné družnosti a přátelské…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte