Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Jako u Siouxů

Senátní volby ještě neproběhly, a někteří potenciální členové druhé komory parlamentu se už přesto zasloužili o historický průlom do tuzemského práva. Platí to alespoň pro Kamilu Moučkovou, Jiřího Grušu a Jaroslava Šabatu, kterým naději na senátorský post vrátil před čtrnácti dny až Ústavní soud. Jeho zdůvodnění přitom svým významem daleko přesahuje případ dvou do hry navrácených politiků. Klíčová věta, kterou vyslovil soudce Petr Varvařovský, totiž zní: „Přirozená spravedlnost a slušnost musí mít přednost před tvrdostí zákona.“ Taková slova zazněla v české soudní síni snad poprvé v poválečné historii, a naše nejvyšší právní autorita tak vyslala soudcům nepřeslechnutelný vzkaz: po desetiletích rigidního výkladu psaných zákonů je na čase, aby garanti práva při svém rozhodování konečně začali „hledat spravedlnost“.

Hlavu vzhůru

JUDr. Varvařovský stojí se svým názorem jednoznačně na pozicích tzv. přirozeného práva. Jeho zastánci se domnívají, že psané právo není schopné reagovat na všechny situace, které mohou v životě nastat. „Soudce by měl vždy, když dojde podle zákona k nějakému závěru, zvednout hlavu a sám sebe se zeptat, k čemu to vlastně dospěl a zda je jeho závěr skutečně spravedlivý,“ vysvětluje JUDr. Varvařovský. "Naši soudci byli po léta zvyklí hledat na vše odpověď v psaných zákonech. To ale prostě není možné."Víru českých soudců ve všemocnost psaných zákonů - tzv. právní pozitivismus - nakonec dobře ilustruje postoj předsedy Nejvyššího…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte