Na rohu bruselské ulice stojí elegantní dáma a se stopkami v ruce zapisuje do předtištěné tabulky údaje o projíždějících autech. Na druhé straně vozovky mapuje hustotu provozu v protisměru starší muž v anglickém obleku. Prašná a hlučná silnice jim nebrání soustředit se. Údaje, které shromáždí, budou sloužit jako podklady pro konkrétní návrhy na zlepšení bezpečnosti a životního prostředí v jejich dříve klidné rezidenční čtvrti.Dobrovolníci pracují pro Federaci městských částí Bruselu; ta působí přes dvacet let a účastní se i projektu Brusel-Mobile, odstartovaného roku 1992, jemuž se postavil do čela starosta. Ze 60 návrhů zařazených do projektu bylo zatím vybráno 14 a postupně se, pod dohledem Úřadu pro veřejné práce, uskutečňují. Nejde o převratné změny: omezování rychlosti vozidel, průjezdnosti ulic a parkování, uvolnění pruhu pro cyklisty apod. Pracně a pomalu se hledá ztracená rovnováha mezi automobily a ostatními uživateli společných prostorů ve městě.Staří, mladí, majitelé kont tučných i skromných, ti napravo i ti spíš doleva, zkrátka bruselští občané, mají společný zájem - žít lépe ve městě, které mají rádi a které bývalo proslulé tím, jak se tu dobře a kvalitně žilo.

Nežije se tu dobře

Dnes se tu dobře nežije. Hlavní město Belgie je nemocné a sociologové a architekti stanovili diagnózu: bruselizace.Termín vychází ze stejné francouzské výslovnosti jména města a prvních dvou slabik dobytčí nemoci - brucelózy. O tom, co je brucelóza a co…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte