Minulý čtvrtek se už podruhé pod vedením ministra Pavla Bratinky sešla Rada pro zpravodajskou činnost. Na prvním zasedání v půli září členům nezbylo než konstatovat, že jejich organizace vlastně nemá vzhledem k vzájemně si odporujícím právním normám vůbec žádné pravomoci. Bratinka předložil návrh, jak autoritu rady posílit. Ten se ovšem na poslední schůzi setkal s odmítnutím. Podle překvapivě jednotného postoje zástupců našich tajných služeb není návrh použitelný. Kromě toto hrozí ministru Bratinkovi ještě jedna nepříjemnost: zdá se totiž, že nedokáže prosadit ani své představy o změnách ve vedení jednotlivých služeb.

Klaus rozhodl

Bratinkovi se dosud nepodařilo protlačit návrh na post ředitele kanceláře rady. Chtěl by tam mít někdejšího šéfa pardubické expozitury Bezpečnostní a informační služby (BIS) Jana Schneidera, nicméně premiér Klaus, který šéfa kanceláře jmenuje, už měsíc se svým podpisem váhá.Mezi zasvěcenými experty se už několik měsíců hovoří o faktu, že Bratinka by rád odstranil z čela BIS Stanislava Devátého. Dokonce se už spekulovalo o možných nástupcích. Část důstojníků rozvědky by jako svého ředitele ráda viděla současného šéfa školského odboru BIS Petra Zemana. Ten svou šanci zřejmě promarnil už v roce 1992, kdy byl ve funkci ředitele brněnské expozitury BIS. Ministru vnitra Janu Rumlovi tehdy někdo poslal materiály, z nichž bylo evidentní, že tehdejší ostrá kritika vnitra vyslovená ústy šéfa Inspekce ministra vnitra Mikuláše…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte