Ve víru bankovních událostí posledních týdnů poněkud zaniklo jedno důležité privatizační rozhodnutí. Vláda schválila způsob, jakým budou privatizovány dva největší severomoravské podniky - Vítkovice a Nová huť. Vnesla tím do doposud užívaných privatizačních metod jistý inovační prvek: do privatizace nyní cíleně vtahuje managementy obou podniků, které postupně v hutích získají - za předem stanovených podmínek - až šestnáctiprocentní majetkový podíl. Význam tohoto rozhodnutí, které by se mohlo do budoucna stát precedentem i pro privatizaci dalších podniků, je pak v případě ostravských hutí umocněn tím, že se dotýká šestkrát většího počtu lidí a čtyřnásobné hodnoty majetku než například nepodařená privatizace Poldovky. Případný neúspěch projektu by tedy mohl vyvolat slušnou katastrofu.

Za chyby platí všichni

Je evidentní, že se privatizátoři poučili z předchozích, ne vždy optimálních rozhodnutí. Mementem jim při tom jistě byla kladenská Poldi. Ti, kdo připravovali privatizaci tehdejší Poldi, a. s., a její stoprocentní vlastník, kterým byl Fond národního majetku, zvolili způsob poněkud neadekvátní. Navíc se nijak nepojistili proti - mírně řečeno - nezdravému optimismu Vladimíra Stehlíka. Poldi se tak ocitla bez finančních prostředků ještě dříve, než vůbec mohl nový majitel slibovanou rekonstrukci zahájit. Výsledky tohoto privatizačního zmetku jsou žalostné - ambiciózní projekt je uložen k ledu a Poldi se zmítá v agonii.Nedávno dokončená privatizace…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte