Každý, kdo má nějakou zkušenost s Atlantikem na západ od Anglie, ví, jak dovede být ošidný. I když se všechno zdá klidné, spodní proud může unášet koupající se lidi daleko od břehu. Něco podobného se může právě teď dít i v britské politice.Na okraj skončených výročních konferencí britských stran můžeme říci tolik: všeobecně sdílená moudrost praví, že dynamický Tony Blair už labouristům vyhrál blížící se parlamentní volby (proběhnou zřejmě v květnu 1997); konzervativci se beznadějně zmítají mezi proudy a jsou rozpolceni v otázce Evropy. Británie má tak po osmnácti letech uniknout vládě toryů; tato rozšířená představa se ale ve skutečnosti naplnit nemusí.

Blair je favoritem

Ačkoliv se britskému hospodářství stále daří, mezi lidmi dobré pocity nepřevažují. Vzrůstající násilí, nejistota na trhu práce, televizní morálka, znečištění výfukovými plyny a vyhrocenější sociální rozdíly, to vše otravuje život. Značná část populace - nepočítáme-li malou menšinu, která si vydělá pěkné peníze - je na tom podle vlastního názoru bídně a očekává, že na tom bude bídně i nadále.V tomto sociálním klimatu zaujala Blairova vize komunitární politiky v minulých dvou letech politický střed. A změnilo se prý příliš málo na to, aby se zpomalil Blairův tah směrem k budoucí moci. Ve skutečnosti se však změnila řada faktorů a ti, co mají blízko k Johnu Majorovi, se po dlouhé době domnívají, že by mohli na jaře opět vyhrát. V polovině září jeden z „dobře informovaných zdrojů“…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected]a.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte