Přestože již za měsíc půjde Amerika volit svého prezidenta a většinu Kongresu, předvolební atmosféra je klidná a nevzrušivá. S bouřlivou kampaní před čtyřmi lety se ta letošní nedá vůbec srovnávat. Některé televizní stanice dokonce váhají, zda zařazovat do programu prezidentské debaty, nebo spíše sledovanější sportovní přenosy.

Jasný vítěz

Jedním z důvodů, proč letošní kampaň nevzbuzuje příliš velké emoce, je jasné vedení prezidenta Clintona nad bývalým senátorem Bobem Dolem. Bill Clinton si více než půl roku udržuje dostatečný náskok ve volebních preferencích před republikánským protikandidátem. V září vedl Clinton podle průzkumů o 10–15 procent. Bob Dole zaznamenal několikrát v průběhu kampaně zlepšení své pozice. Poprvé, když se v červnu rozhodl odejít ze Senátu, poté po nominováni populárního Jacka Kempa jako svého kandidáta na funkci viceprezidenta a pochopitelně také po republikánské konvenci v San Diegu. Tehdy se nakrátko náskok B. Clintona snížil na jednociferný rozdíl.Po konvenci Demokratické strany v Chicagu však prezident Clinton své vedení opět zvýšil a většina průzkumu veřejného mínění udává, že by v polovině října Clintona volilo 49–53 % Američanů, kdežto pro Boba Dolea by hlasovalo jen 38–41 % voličů. Kandidát Reformní strany Ross Perot může počítat jen s pěti- až sedmiprocentní podporou.Klidná předvolební atmosféra ale ještě neznamená, že propagační akce obou hlavních kandidátů nechají Američany úplně na pokoji. Agitace se…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte