O letošním českém volebním boji lze už teď říci něco dobrého: nedává Bonnu ani Praze čas na to, aby další dlouhé měsíce pokračovala jednání o plánované německo-české deklaraci. V příštích dnech a týdnech se rozhodne, nakolik jsou obě vlády schopny konečně osvobodit vzájemný vztah od zavilých zátěží minulosti a výrazně popohnat ustrnulý proces usmíření.

Majetek versus bezpráví

Proč dotyčná deklarace navzdory lopotnému vyjednávání stále ještě neexistuje? Důvod leží na dlani: obě strany sledují tímto prohlášením cíl, který až dosud není pro druhou z nich přijatelný. Praha, jež se může chlubit autorstvím myšlenky „usmíření cestou deklarace“, chce především „právní a politickou tečku“. Ta má přinést jistotu před „sudetoněmeckým nebezpečím“, před majetkovými a restitučními nároky vyhnanců, které česká společnost cítí - ať už oprávněně, nebo nikoliv - jako své existenční nebezpečí.Avšak Bonn se dosud nechtěl formální deklarací vzdát nároků vyhnanců - z právních a především vnitropolitických příčin. Riskoval by tak, že bude obžalován Spolkovým ústavním soudem a politickým soudem sudetských Němců, kteří mají citelný vliv na bavorskou vládu, a tím i na vládní koalici v Bonnu.Majetkové nároky vyhnanců, které i sudetští Němci při pohledu na realitu stále více odsunují do pozadí, nenacházejí podporu ani u opozice, ani u vlády. I většině samotných vyhnanců je jasné, že půl století po konci války už nemohou od Prahy očekávat návrat majetku či odškodnění. Na…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte