„Naše zdravotnictví není stabilní a bude se to i nadále zhoršovat,“ lomila minulý týden před televizními kamerami místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků zdravotnictví. Odborový vůdce David Rath dokonce v tisku naznačil, že katastrofální poměry v našich zadlužených špitálech mohou i přes snahu lékařů způsobit smrt některých pacientů. Opravdu jsme na tom tak špatně, nebo jde jenom o poněkud nezodpovědnou rétoriku odborářů, kteří žádají vyšší platy? I když jsou ti z nás, kteří ještě dokáží přijímat informace o rezortu zdravotnictví, již pomalu přesvědčeni, že opravdu hrozí kolaps lékařské péče, není to pravda. Pro důkazy netřeba chodit daleko.

Když dávají, tak ber

Mimo statistiku existují tři nepochybné důvody, proč se u nás zdravotní péče v posledních pěti letech zlepšila. Především začal fungovat trh a doktoři dnes mohou doslova do čtyřiadvaceti hodin dostat v podstatě jakýkoliv potřebný lék nebo libovolné zdravotnické nářadí. Díky otevření hranic se mohou jezdit kdykoliv poučit o provozu evropských nemocnic a ordinací. V neposlední řadě pak dává české hospodářství zdravotníkům větší balík peněz než kdykoliv předtím: oproti pěti procentům HDP v roce 1990 dosáhly zdravotnické výdaje o tři roky později bezmála osmi procent (v absolutních číslech to znamená, že místo třiceti miliard dostalo zdravotnictví miliard sedmdesát a letos by to mělo být dokonce sto).Zjednodušeně řečeno by se tedy dalo tvrdit, že zdravotní péče je u nás víceméně…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte