Sázka na „soud poslední naděje“, jak se mezi právníky přezdívá Ústavnímu soudu, se vyplatila jedenadvacetiletému Romanu Kytlicovi z Chropyně. Soudce Pavol Holländer mu totiž dal před deseti dny „jménem republiky“ šanci setrvat ve víře, že se skutečně dočká vytouženého studia na Podnikatelské fakultě Vysokého učení technického (VUT) v Brně. A to i přesto, že už před rokem rektor VUT Petr Vavřín rozhodl, že Kytlica na jeho škole studovat nebude.

Ach, ty jazyky

Celý příběh začal při loňských přijímacích zkouškách. Všeobecný test dopadl pro Kytlicu skvěle: dosáhl v něm plného počtu sedmi set bodů. Ze stejně výjimečného výsledku se z dalších adeptů radovala už jen Gabriela Křístková, která při zkoušce seděla shodou okolností vedle Kytlici. A pro úplnost je třeba dodat, že dozor při písemce držel učitel soukromé školy, kterou oba premianti navštěvovali. Pohromou pro Kytlicu však skončil jazykový test: nepodařilo se mu nasbírat ani polovinu z možných dvou set bodů. Děkanovi fakulty Miloslavu Keřkovskému byl takový nesoulad ve znalostech podezřelý, a pozval proto Kytlicu i Křístkovou k ústnímu pohovoru, aby se nejasnosti vysvětlily. Na to ovšem oba nepřistoupili, a děkan Keřkovský je proto odmítl přijmout. Kytlica se poté odvolal k rektorovi, který sice rozhodnutí děkana zrušil, zároveň však anuloval i výsledky Kytlicovy zkoušky a nabídl mladíkovi nový termín. Když student nijak nezareagoval, rozhodl rektor Vavřín, že jeho škola Kytlicu na studia…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte