Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Kdyby nebylo žen...

Kdyby nebylo žen nebo kdyby české ženy neměly volební právo, je dost pravděpodobné, že sestavením vlády by byl jako první pověřen Miloš Zeman. Takový závěr alespoň vyplývá z výzkumu agentury Infas-Factum, který minulé pondělí publikoval list MF Dnes.Výsledek voleb 99:101 v neprospěch pravice se obecně vykládá jako klasický pat: nikdo není schopen vytvořit pevnou vládní většinu. Kdybychom si však český elektorát rozdělili na ženy a muže, dospěli bychom ke dvěma zcela protichůdným výsledkům. Podívejme se na ně podrobněji.

Muži pro kabinet Miloše Zemana

Za prvé: Představme si, že volební právo by u nás měli - jako do roku 1918 - pouze muži. Souboj ODS versus ČSSD by pak vyzněl 28,0:28,0 %, opozice by získala celkem 49,6 % hlasů, koalice jen 40,5 % a dohromady by propadlo 9,9 % hlasů. Vezmeme-li si k ruce kalkulačku a provedeme-li si vlastní druhé skrutinium, vyjde nám parlamentní rozložení sil 90:110 křeslům v neprospěch pravice.Vzhledem k tomu, že hypotetický „mužský“ souboj ODS a ČSSD je podle citovaného výzkumu opravdu na vážkách, mohl by ve skutečnosti zcela klidně zvítězit - a poté sestavit vládu - Miloš Zeman. A i kdyby sociální demokraté Klausově straně těsně podlehli, menšinová vláda pravice s oporou 90:110 by se musela chovat mnohem povolněji než kabinet, který disponuje 99 křesly v parlamentu. A dále: pokud se nyní uvažuje o tom, jak by mohla pravice „zlanařit“ dva opoziční poslance, při poměru 90:110 by takové úvahy stály na hodně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.