Ještě před dvěma týdny si komentátoři stěžovali, že letošní předvolební kampaň je nudná. V úterý 14. května konečně do pokojné idylky zaburácel hrom: Václav Klaus oznámil, že pokud občané podpoří ODS, do čtyř let se zdvojnásobí průměrné platy, poklesnou daně a současně se sníží inflace. Průměrná mzda, která vloni dosáhla 8400 korun, by tak podle Klause měla v roce 2000 překročit 16 000 Kč. „V maximální variantě by se mohla blížit částce 20 000 korun,“ řekl sebevědomě premiér. Když se o dva týdny později konal v Ostravě mítink ODS, přidal Klaus ještě jeden slib: průměrný starobní důchod, který nyní činí 4238 korun, by se měl v roce 2000 vyšvihnout až na závratných osm a půl tisíce. Šokovaná veřejnost si klade přirozenou otázku: jsou premiérovy sliby reálné?

Štěstí za dvacet tisíc

Zastavme se nejdříve u problému důchodů. Penze se v současné době vyplácí ze státního rozpočtu, jehož významným zdrojem je důchodové pojištění, jež je součástí tzv. sociálního pojištění. A to se - jak známo - procentuálně vypočítává z nominálních mezd. Pokud by se tedy platy skutečně zdvojnásobily, nutně by se zdvojnásobilo množství prostředků určených na důchody. Průměrný důchod by za této podmínky skutečně dosáhl osmi a půl tisíce (a to tím spíše, že důchodový fond stále ještě není oddělen od státního rozpočtu a v uplynulých letech v něm zůstaly přebytky za 42 miliard korun).Základní otázkou tedy je, zda se mohou do konce století zdvojnásobit zaměstnanecké platy. Každý…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte