Tajná služba je podezřelá z únosu prezidentova syna; média dostala nahrávku - údajně z podzimu 1995 - rozhovoru šéfa této služby s ministrem vnitra, jenž slibuje zbavit se nepohodlných vyšetřovatelů případu; televize vysílá dokumenty neznámého autorství, prezentující únos jako sebeúnos; nad tím vším výbuch auta s kontaktní osobou na účastníka a svědka únosu - a opozicí vysílané obvinění z první politické vraždy v zemi. Je cosi shnilého „v státě dánském“! Není to však Latinská Amerika, je to Slovensko v roce čtyři.

Stopy vedou k SIS

Můžeme namítnout, že únosy se dějí všude a nepohodlní svědci i nepohodlní vyšetřovatelé jsou odstraňováni i v jiných zemích. Slovenské specifikum však spočívá v podezření ze státního charakteru terorismu.Kováč junior byl zavlečen do Rakouska poslední květnový den 1995. Motiv lze hledat v zatykači, který na něj vydala mnichovská prokuratura - pro podezření ze spoluúčasti na finančním podvodu ve slovenském Technopolu. Možný scénář pak spočíval v efektních obrázcích prezidentova syna, eskortovaného v poutech do Německa. Pozornost médií se však místo toho soustředila na způsob, jakým se Kováč v Rakousku ocitl.Vyšetřovatel případu major Šimunič a po jeho odvolání i druhý vyšetřovatel major Vačok narazili při své práci na stopy, jež vedou „k osobám a technice Slovenské informační služby“. Vačok stihl ještě před svým odvoláním vyslechnout zřejmě klíčového svědka případu Oskara Fegyverese, agenta tajné služby, který se k…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte