Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Píšící mudrlant

Zabývat se kriticky knihami bývalého agilního publicisty (Mladá fronta, Reflex, Blesk, Penthaus) Martina Nezvala je na pováženou. Měřit v nich totiž není co, zato však rychle omrzí dokola opakovat, že se tu o literaturu pokouší nešťastník, který nemá kousek potřebného talentu a že jeho slovní zásoba je v současné české publikované próze nejspíš bezkonkurenčně nejchudší a výrazové prostředky nejomezenější. Nezval je smutným příkladem grafomana-imagologa, jenž dobře ví, jak to chodí a jaká místa jsou dostatečně viditelná, aby do nich napřel nejen své chabé, avšak čilé pero, ale aby se na těchto dobře nasvícených štacích i pravidelně ukazoval, a tak své výtvory spojil se společenskou atraktivností, se sugescí, že toto je ten autor, který se nosí. Taková literatura, odehrávající se třeba v zákulisí masového deníku (Premiér a jeho parta, 1994) či v klubech a příbytcích milionářů (nedávno vydaný román Štěstí je tady a teď), má jistě svou věrnou, nicméně politováníhodnou klientelu. Ta si nechává vemluvit pocit, že tu čte cosi velmi kritického, co nelichotivě a otevřeně mluví o poměrech, ba dokonce je jí předloženo něco snad i osobně upřímného. Nejzřejmějším rysem je však kromě umělecké nezpůsobilosti autorova ješitnost, jejímž prostřednictvím se i vlastní neschopnost cokoli říci vydává za jakýsi osudový znak doby, za příznak jejího tápání a hodnotových zmatků. Není snad v současné domácí literatuře druhého autora, jehož literární výtvory by byly tak přeplněny planým a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.