Felix Habsburg-Lothringen rozpoutal počátkem března svým příjezdem do Rakouska diskusi na obecné téma: Je právo Evropské unie nadřazeno, nebo naopak podřízeno rakouskému ústavnímu řádu? Šlo o záležitost starou bezmála osm desítek let. Podle rakouského zákona z roku 1919 totiž na území republiky nesměli vstoupit ti členové bývalého panovnického rodu, kteří se nezřekli nároku na trůn. Tato právní norma však odporovala zásadám Evropské unie, do níž Rakousko vstoupilo 1. ledna 1995. Přesněji řečeno, odporovala Jednotnému aktu z roku 1987, který zaručuje na celém území Unie svobodu pohybu osob, služeb a kapitálu.

Následníci trůnu

Felix Habsburg-Lothringen (* 1916) je třetím synem posledního císařského páru monarchie, císaře Karla I. a císařovny Zity, kteří se v roce 1918 vzdali trůnu a o tři roky později odešli do exilu na Madeiru. Felix a jeho bratr Carl-Ludwig se však vůči Rakousku nikdy deklarativně nezřekli následnictví, a proto se v této zemi nesměli zdržovat. Jejich nejstarší bratr Otto (* 1912), politik německé CSU a poslanec Evropského parlamentu, vydal požadované prohlášení již v roce 1961 a od té doby mohl Rakousko opět navštěvovat.Zmíněné prohlášení, jímž se Habsburkové zříkali příslušnosti k panovnickému rodu, nároků na vládu, na kandidaturu při volbě spolkového prezidenta i na svůj soukromý majetek, se vyžadovalo na základě „zákona o Habsburcích“, schváleného v roce 1919. Tento zákon umožnil zabavit jejich majetek, vypovědět je ze země a…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte