Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Válka a jugoslávský surrealismus

Nejkrvavější evropská událost posledního půl století ještě málem ani neskončila, a už se stává předmětem umělecké reflexe. Největšímu ohlasu se bude jistě těšit filmová produkce - asi nejsilněji zapůsobí na obecné povědomí o tom, co se na jihu Evropy vlastně stalo a o co tam šlo. Bude proto zajímavé hodnotit nejen uměleckou stránku těchto děl, ale i to, jak subtilně a poctivě dokázaly podat svědectví o kořenech balkánského zla a nakolik se přitom dokázaly vyvarovat zjednodušování a povrchnosti.

Bojují za svou zem

Film Underground světově ceněného Emira Kusturici v tomto ohledu příliš neobstál. Toto velkolepé a profesionální dílo chce vzbudit v divákovi dojem, že je nad jakýmkoli politizováním či moralizováním. Zdálo by se, že mu to jeho „surrealistická“ estetika ani nedovolí - nicméně diváka, který se v balkánském dění orientuje, zarazí pro laika skoro nepostřehnutelné detaily, jež mají podezřelou politickou konotaci. Připomeňme si jeden z nich.Téměř na závěr filmu se ocitneme na balkánském bojišti v roce 1992. Hlavní hrdina velí jakési bojůvce, likvidující v hořících ulicích hlouček osob. Jeden ze zabijáků hlásí, že zajal srbské četniky a chorvatské ustašovce. Problém působivé scény spočívá v tom, že během nynější války se nikdy nestalo, že by nějaká jednotka bojovala proti Srbům nebo Chorvatům - vyjma vojska bosenských Muslimů. S těmi však hlavní hrdina a jeho zabijáci zjevně nemají nic společného. Kdo tedy jsou?V následující scéně přijde…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.