Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Kletba žofínské večeře

Do slovníku zakázaných výrazů české politiky se definitivně zařadil pojem sponzorská večeře. Před časem dokonce výkonný místopředseda Občanské demokratické strany Libor Novák přispěchal občany ujistit, že peníze na financování volební kampaně ODS zcela určitě nebude získávat ze vstupného na večeři s předsedou strany jako v roce 1994. Jak se ale ubránit podezření, že se podobné společenské akce nedějí dál, jen pod jiným názvem. Je proto třeba jasně říci: ve srovnání s plesem KDU-ČSL či setkáním s Janem Kalvodou nebo třeba posezením a popovídáním s Liborem Novákem byla žofínská večeře přehledná, a proto dobrá akce.

Způsob se najde vždycky

Nynější situace je taková, že když někdo zítra poskytne některé straně dejme tomu milion korun, dozvíme se to nejdřív 1. dubna 1997. A to je pozdě. Kdo komu vypomohl, by bylo dobré vědět ještě před volbami. Příslušný zákon však nařizuje odevzdávat veřejnou zprávu o hospodaření včetně seznamu velkých dárců vždy až počátkem nového kalendářního roku. Když naproti tomu v prosinci 1994 pořádala ODS na pražském Žofíně večeři, bylo okamžitě vidět, kdo si zaplatil stotisícové vstupné. Protože akce byla veřejně přístupná, mohli si novináři hned na místě zajímavé sponzory vyzpovídat. Dobrou myšlenku však naše nejsilnější strana současně mistrně zdiskreditovala: nejenže hosty na večeři zval předseda vlády ČR, ale strana obeslala i šéfy podniků se státní účastí. Vládní stranu tak sponzorovaly například i Ostravsko-karvinské…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.