Jihokorejský prezident Kim Jang-sam, který o víkendu navštíví Prahu, loni zápolil s mnoha problémy. Potopila se loď s turisty, zřítil se důležitý most v Soulu a mezi oběťmi byly i školní děti, shořela chemická továrna a hlavní město zaznamenalo nárůst kriminality. Tyto události, které obvykle citují jen novinové černé kroniky, se v Korejské republice chápou jako politikum - prezidentský systém dává hlavě státu rozsáhlé pravomoci, ale nezbavuje ji mimořádné odpovědnosti. Kim Jang-sam se v těchto případech zachoval rozhodně: vyměnil okamžitě několik ministrů, soulského primátora a řadu státních úředníků, kteří mohli mít s uvedenými záležitostmi cokoli společného. Ale rok 1994 přinesl i podstatnější problém. Prezident se musel dlouhodobě rozhodnout, co učinit pro sjednocení země a jak reagovat na novou situaci po smrti „velkého vůdce“ na severu.

Spoléhat na armádu

Zdá se, že Kim Jang-sam vyřešil posledně jmenovaný problém obratně. Alespoň to ukazuje projev jeho ministra zahraničí na konferenci o bezpečnosti v asijském Tichomoří (Bangkok, 25. června 1994). Han Sung-žu definoval politiku své země vůči severu takto:"Smrt presidenta Kim Il-sunga vytvořila složitější situaci. V tomto kritickém okamžiku je v zájmu nás všech:1) zajistit stabilitu severní Koreje v přechodném období,2) vyřešit problém severokorejského jaderného potenciálu,3) integrovat severní Koreu do regionálního a globálního pořádku."Diplomatická slova ovšem skrývají poučení z…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte