Majitel brooklynské trafiky Auggie Wren vypráví zákazníkům o muži, kterého zajímalo, kolik váží kouř: zvážil tedy doutník, vykouřil ho a zvážil popel. Váhový rozdíl mezi oběma byla hmotnost dýmu. Podobné teorie se většinou nerodí v hlavách úspěšných kariéristů. Vznikají při dlouhých a příjemných rozhovorech na místech, jako je Auggieho trafika na rohu. Denně sem chodí lidé všech možných etnik a osudů, kouří, posedávají a komentují vzhled a skutky kolemjdoucích. Na první pohled na nich není nic zvláštního - jsou to typy zalidňující ulice všech velkoměst. Auggie si to nemyslí. Každé ráno vezme fotoaparát a přesně v sedm svou trafiku z protějšího chodníku vyfotografuje. Má doma stohy alb a v nich dvacet tisíc obrázků. Říká, že je to jeho celoživotní projekt. „Vždyť jsou všechny stejné,“ namítá jeho kamarád. Auggie odporuje: „Na každé je jiné počasí, jiní lidé a jiné světlo.“ Za chvíli přítel objeví na jedné z fotografií ženu, se kterou před mnoha lety v Brooklynu žil.

Filmy - dvojčata

Auggieho trafika je pojítkem série povídek a skečů dvou filmových hitů letošního festivalu v Berlíně: Kouř (Smoke) a Řeči na padnutí (Blue in the face). První z nich získal Stříbrného medvěda. Kvalitou jsou si rovnocenné a jejich návaznost je volná. Natočil je hongkongský Číňan Wayne Wang jako svůj sedmý a osmý film. Když připravoval se spisovatelem Paulem Austerem film Kouř podle Austerovy povídky Vánoční příběh Auggieho Wrena, zdálo se jim, že smyšlené postavy…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte