Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Mytologické příšery

Když před několika lety odešel do penze jeden z nejznámějších západních špionů, rozhodl se věnovat dvěma věcem: výchově mentálně postižených dětí a psaní televizních scénářů, které by se opíraly o jeho konkrétní zážitky a zkušenosti z práce v tajné službě.

Když před několika lety odešel do penze jeden z nejznámějších západních špionů, rozhodl se věnovat dvěma věcem: výchově mentálně postižených dětí a psaní televizních scénářů, které by se opíraly o jeho konkrétní zážitky a zkušenosti z práce v tajné službě. Se svými scénáři ale neuspěl. „Nejsou to špatné příběhy,“ řekli mu televizní producenti, „chybí v nich ale zobrazení Absolutního zla, bez kterého divák podobný příběh nemůže akceptovat. Špionáž je přece něco jiného než rodinná sága."Zpravodajci jsou inteligentní, tolerantní a nesmírně trpělivý lidé. Bez těchto vlastností nemohou dlouhodobě vykonávat své povolání, ani obstát v situacích, do kterých se nutně dostávají. Špion si tedy klidně vyslechl poučování lidí z televize a vzal si z něj své vlastní ponaučení: "Až po pětatřiceti letech služby jsem pochopil svoji skutečnou roli. Roli mytologické příšery, která čelí Absolutnímu zlu, nebo ho chvílemi ztělesňuje. Možná je ale tahle role důležitější než všechno ostatní, co jsme kdy dělali, nač jsme byli pyšní i zač jsme se styděli. Pokud si nás chtějí vlády a občané platit především jako součást své mytologie, ať je tomu tak. V dnešní zmatené době to možná není až tak špatná role."Dnes se špion věnuje výchově narušených dětí a čas od času radí své vládě. Činí tak s jistou nevrlostí, která zvyšuje jeho vážnost. "Vládám,“ vysvětluje svým následovníkům, „můžete říkat buď banality, nebo věci, které nechtějí slyšet. Ani za jedno, ani za druhé se ale nedočkáte vděčnosti.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.